Baby

henry2.jpgPraise God! the baby is here, Henry Luke A.  He is named after Sila’s Dad and my dad.  Thank you all for your prayers, we are all doing fine.

“Truly, truly, I say to you…you will be sorrowful, but your sorrow will be turned to joy. Whenever a woman is in travail she has sorrow, because her hour has come; but when she gives birth to a child, she remembers the anguish no more, for joy that a child has been born into the world.  Therefore you too now have sorrow; but I will see you again, and your heart will rejoice, and no one takes your joy away from you.” John 16:20-22

Advertisements

11 thoughts on “Baby

  1. Congratulations! So glad to hear that things went well and that your little boy is now here! Hope that you guys all adjust well. Let me know if you need anything!

    Like

  2. Congratulations!

    I just saw your flickr photos. What a cutie, I love his hair! Sila looks like a proud papa (with good reason), and Rehema is going to make a great big sis!

    Like

  3. He’s a truly handsome luo man…….you’d better be eating fissssssssssh and make sure he gets good luo brains too.
    Bwana Asifiwe – that’s so nice.

    Like

  4. He is cute. the third picture Henry looks just the way Rehema did when she was young. They may look alike. She is such a dotting sister. God is good all the time. Your comment above is so nice! After a period of sorrow, God brings joy.

    Like

  5. Henry Luke A – (Ajang?, Asila? Atuju? ANTONY of course!!!!) He he. Yawa, hii mitoto sisi naomba yeye oletee baba na mama raha ile ya AJABU , na baraka za Mungu mwenyewe zifuzte yeye kama wildebeast ya Serengeti kama nakwenda Amboseli. Naomba yeye okuwe mtu Mkuubwa ambaye napata neema kuu kutoka kwa kiti cha Enzi, naomba yeye takuwa RAFIKI mkubwa kwa wasasi wake, na hekima ya Solomoni iwe naye! Naombeya yeye maisha Mareefu, na siku nyingi sa furaha, na kwa siku sa husuni kama kawaida ya binadamu, Mungu Yehovah awe karibu naye na amsikiye maombi yake!!!

    Naomba awe mkunjufu, na mwenye kufuata njia za Mola, awe tarajio na kimbilio la watu wengi kwenye maisha yake.Awe kweli kama mti mwema unaosaa matunda mengi.

    Grace ubarikiwe!!! Umefanya kazi njema ajabu na kweli mungu amekupa sawadi msuri sana. Sila nawe umefanya vizuri, sasa ile democrasia imerudi kule kule nyumbani kwako, hapo mbeli wewe likuwa upinzani, sasa wewe nakaribia urais (:-)) Uwe kwa wakati huu msee msuri wa nyumba saidi ya kawaida, yawa!!

    Chunga mama na faranga wenyu, na naomba Mungu akufungulie Njia nyingi sa kupata senti, wakati na nafasi ya kupotesa singisi kusaitia mama na katoto kapya.

    Kwa hiyo maneno machache, mimi tawachia hapo, lakini tarudia Gracie umefanya kasi nzuri, Mungu amesikia maombi yetu na congratulasoon kwenu wawili. Nyasaye konyi, pia na baraka nyingi saidi ya kutosha kwenu toka hapa.

    Mimi Wenu

    Like

  6. Hi wenzaku,
    pole for being a slow guy.
    just wante dto congratulate you and wish you all God’s wisdom and blessings in bringing up Henry Luke.
    Na pia hiyo ni Maendeleo- its always such a joy to experience the gift of parenthood again.
    Nyasaye be kodi u tee, duto duto
    Agoyo Ero kamano kendo

    Like

Comments are closed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: